Regulamin Postępowania Komisji Rozjemczych PZD

II. RODZAJE POSTĘPOWANIA PRZED KOMISJAMI ROZJEMCZYMI

A. Postępowanie mediacyjne

§ 8
1. Komisje rozjemcze rodzinnych ogrodów działkowych mogą prowadzić mediacje w sporach pomiędzy członkami Związku, użytkownikami działek danego ogrodu. Postępowaniu mediacyjnemu podlegają spory powstałe na tle:
– korzystania z działki i urządzeń ogrodu, będących własnością Związku, a także przestrzegania zasad współżycia społecznego.
2. Komisja rozjemcza rodzinnego ogrodu działkowego podejmuje postępowanie mediacyjne na pisemny lub ustny wniosek zainteresowanych członków Związku lub jednego członka Związku, jeżeli druga strona wyrazi na to zgodę.
3. Wniosek powinien zawierać ogólny opis istniejącego sporu i być podpisany przez wnioskodawców lub wnioskodawcę. Wniosek zgłoszony ustnie sekretarz komisji wpisuje do protokołu.
4. Przewodniczący komisji rozjemczej lub jego zastępca wyznacza zespół mediacyjny, składający się z trzech członków komisji rozjemczej w tym z przewodniczącego zespołu oraz ustala termin posiedzenia, który powinien być wyznaczony w ciągu jednego miesiąca od daty wpływu wniosku i miejsce posiedzenia mediacyjnego.
5. Zawiadomienie o terminie i miejscu posiedzenia mediacyjnego sporządza sekretarz i doręcza stronom, zarządowi ogrodu, a także wyznaczonym członkom zespołu mediacyjnego komisji rozjemczej za potwierdzeniem odbioru, co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
6. Z przebiegu posiedzenia mediacyjnego sekretarz spisuje protokół, który po odczytaniu i ewentualnym uzupełnieniu stanowi podstawę do spisania ugody.
7. Jeżeli strony wyrażą zgodę na zawarcie ugody – ugodę zawiera się w formie pisemnej „jako ugodę zawartą przed komisją rozjemczą”.
8. Ugodę podpisują strony sporu oraz członkowie zespołu mediacyjnego komisji rozjemczej.
9. Odpis ugody otrzymują strony i zarząd ogrodu. Oryginał ugody pozostaje w aktach komisji rozjemczej ogrodu.
10. Strony sporu, które zawarły ugodę, obowiązane są do jej wykonania oraz przestrzegania zawartych w niej ustaleń.
11. Od ugody zawartej w wyniku mediacji stronom nie przysługuje odwołanie do żadnej instancji Związku.
12. Ugoda sprzeczna z prawem powszechnie obowiązującym, postanowieniami statutu i regulaminu rodzinnego ogrodu działkowego jest z mocy prawa nieważna.
13. Stwierdzenie nieważności ugody należy do okręgowej komisji rozjemczej w trybie § 57 ust. 2 w związku z § 135 ust. 1 pkt 3 statutu PZD.
14. Jeżeli strony lub jedna ze stron odmówi zawarcia ugody, postępowanie mediacyjne uważa się za zakończone, a całość zebranych w sprawie dowodów zespół mediacyjny komisji rozjemczej ogrodu przekazuje zarządowi ogrodu za pokwitowaniem odbioru.
15. Jeżeli jedna ze stron (lub obie) nie wywiązują się z warunków ugody, sprawę rozstrzyga
zarząd.
16. Udział członków komisji rozjemczej w zespole mediacyjnym nie stanowi podstawy do ich wyłączenia z zespołu orzekającego, rozpatrującego odwołanie od uchwały zarządu ogrodu, nakładającej na stronę ugody karę porządkową lub pozbawiającej członkostwa Związku i prawa użytkowania działki.

B. Postępowanie rozjemcze

§ 9
1. Komisje rozjemcze rozpoznają i rozstrzygają odwołania zwyczajnych członków Związku od uchwał zarządu ogrodu, nakładających kary porządkowe przewidziane w § 23 statutu PZD oraz odwołania od uchwał zarządu ogrodu o pozbawieniu członkostwa Związku i prawa użytkowania działki, podjętych na podstawie § 36 statutu PZD.
2. Do orzekania w sprawach wymienionych w ust. 1 powołane są:
1) w pierwszej instancji – komisje rozjemcze rodzinnych ogrodów działkowych, zwane dalej „komisjami rozjemczymi ogrodu”,
2) w instancji odwoławczej – Okręgowe Komisje Rozjemcze, zwane dalej „okręgowymi komisjami”,
3) w trybie nadzwyczajnym – Krajowa Komisja Rozjemcza, zwana dalej „Krajową Komisją”.
3. Rozpoznawanie i rozstrzyganie odwołań od uchwał okręgowego zarządu (jego prezydium) wydanych na podstawie § 37 ust. 2 statutu PZD – należy do Okręgowej Komisji Rozjemczej.
4. Rozpoznawanie i rozstrzyganie odwołań od uchwał Krajowej Rady PZD (jej prezydium) wydanych na podstawie § 37 ust. 2 statutu PZD – należy do Krajowej Komisji Rozjemczej.